Strona Główna / Świat / Aktywności / Sól w chacie solnej

Sól w chacie solnej

W wodzisławskiej chacie solnej użyte zostały różne rodzaje soli. Kruchy solne lokowane przyściennie wykonano ze specjalnie przygotowanej soli himalajskiej (czerwonej) – 2 tony. Na podłodze znajduje się sól podłogowa biała o ziarnistości od 3 do 6 mm z Kłodawy – 1,1 tony. Ponadto, skarpy solne z odpowiednio ułożonych oraz podświetlanych kruchów solnych. Chata wyposażona jest w tężnię inhalacyjną solankową pionową wykonaną z wit brzozowych oraz tężnię inhalacyjną solankową typu wodospad wykonaną z ciemnego drewna.

Sól kłodawska
Poprawia zdrowie u osób, które cierpią na schorzenia stawów, skóry i układu krwionośnego. Sól ta wpływa również regulująco na ciśnienie, tętno, stan psychiczny chorych i układ wegetatywny. Stanowi źródło mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór bądź nadmiar wywołuje niekorzystny wpływ na zdrowie. W soli kłodawskiej zawarte są m.in. magnez, żelazo, cynk, wapń czy potas.

Sól himalajska (czerwona)
Podobno sól ta posiada podobny stopień mineralizacji do soli kłodawskiej i jest chętnie wykorzystywana w grotach solnych, ponieważ posiada czerwone wybarwienie oraz prezentuje ciekawe walory estetyczne.

Zabłocka solanka termalna
W zabłockiej solance termalnej stężenie jonów jodu jest najwyższe z dotychczas odkrytych na świecie źródeł solankowych. Ponadto znajdziemy w niej: jony wapnia, magnezu, bromu oraz krzemu. Pierwiastki występujące w solance są w stanie równowagi chemicznej, co zdecydowanie ułatwia ich wchłanianie do organizmu. W naszej grocie solnej jest wykorzystywana do inhalacji poprzez tężnie pionową i wodospad, które mają za zadanie nawilżenie dróg oddechowych oraz przeciwdziałanie zakażeniom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Dodatkowo, inhalacje prowadzą do rozrzedzenia wydzieliny śluzowej i rozszerzenia zwężonych dróg oddechowych.

Jod – jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, reguluje przemianę materii i wagę.
Wapń – wzmacnia odporność oraz reguluje funkcje układu krwionośnego.
Magnez – obniża podwyższone ciśnienie, chroni przed chorobami serca, działa antystresowo i przeciwskurczowo.
Potas i sód – zapobiegają chorobom serca, obniżają ciśnienie, wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.
Brom – obniża ciśnienie i reguluje pracę układu nerwowego.
Żelazo – jeden z podstawowych składników hemoglobiny.
Miedź – działa przeciwgrzybiczo.
Selen – spowalnia proces starzenia skóry.

O RPR

Sprawdź Również

triathlon-966941_1920

I Wodzisławski Duathlon – ruszyły zapisy!

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że już 9 sierpnia 2020 roku na terenie Rodzinnego Parku ...

Unia Europejska