Strona Główna / Świat / Aktywności / Atrakcje Rodzinnego Parku Rozrywki: gra w Bule

Atrakcje Rodzinnego Parku Rozrywki: gra w Bule

Gra w bule

Wiecie na czym polega gra w bule? W tym krótkim tekście spróbujemy rozwikłać wszystkie zagadki tej gry. Bule, czyli właściwie pétanque, pochodzą z Francji, jednak z całą pewnością również w naszym mieście będą stanowić nie lada atrakcję. W naszym kraju może nie jest to najbardziej popularna dyscyplina sportowa, jednak z roku na rok coraz więcej osób korzysta z tej formy rekreacji. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest już ponad 25 klubów.

Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami (bulami; fr. boule – kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy od 25 do 35 mm, nazywanej po francusku cochonet – prosiaczek, a potocznie „świnką”. Partię można rozgrywać w jednym z trzech możliwych składów: single, czyli tête-à-tête – jeden gracz przeciwko drugiemu. Wtedy gracze dysponują 3 bulami. Drugi skład: duplet, to dwa zespoły dwuosobowe. W takim przypadku każdy gracz ma do dyspozycji 3 bule. W triplecie grają dwa zespoły trzyosobowe. Każdy gracz wykorzystuje wtedy 2 bule.

Rozgrywka rozpoczyna się od wyrzucenia „świnki”, która powinna wylądować między 6 a 10 metrem od zawodnika. Kończy się, gdy ostatni gracz umieści swoją ostatnią bulę. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę jak najbliżej „świnki” lub wybić punktujące, stojące dotychczas najbliżej świnki bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul, gracze podliczają punkty. Zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki, którego kula stoi najbliżej świnki. Za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika zawodnik otrzymuje punkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.

bule1 (3)

Do gry na nowym profesjonalnym torze już teraz zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych.

Wypożyczenie buli zamyka się w kwocie pięciu złotych za godzinę.

O RPR

Sprawdź Również

triathlon-966941_1920

I Wodzisławski Duathlon – ruszyły zapisy!

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że już 9 sierpnia 2020 roku na terenie Rodzinnego Parku ...

Unia Europejska