Problemy z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu na pewnym etapie życia pojawiają się u zdecydowanej większości osób. Czy wiesz, po które leki na bezsenność bez recepty warto sięgnąć, aby skrócić czas zasypiania i poprawić jakość snu?
Leki na bezsenność bez recepty – jak wybrać?
Przy problemach ze snem w pierwszej kolejności zalecane jest zadbanie o higienę snu i wprowadzenie nawyków, które naturalnie poprawiają jakość oraz długość snu. Jeśli są one niewystarczające, można wspomóc się odpowiednimi preparatami. Na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/ dostępnych jest wiele leków skutecznych w leczeniu bezsenności. Co wybrać?
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się leki z doksylaminą, takie jak Senamina, Noctis Noc czy Dorminox. Doksylamina jest przeznaczona do krótkotrwałego leczenia bezsenności u osób dorosłych. Ma potwierdzoną skuteczność w terapii bezsenności. Może być stosowana przez osoby, które długo leżą w łóżku zanim zasną, wybudzają się o zbyt wczesnej godzinie lub często przebudzają się w trakcie nocy. Leki nasenne z doksylaminą, choć są efektywne w leczeniu bezsenności, można stosować jedynie kilka dni.
Alternatywą są preparaty z kozłkiem lekarskim. Kozłek również ma udowodnioną skuteczność w terapii problemów ze snem. Skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Korzystnie wpływa też na samą jakość snu. Leki nasenne (https://aptekadlarodziny.pl/leki-nasenne-tabletki-na-sen.html) z kozłkiem przynoszą lepsze efekty, jeśli przyjmuje się je dłuższy czas. Poprawę jakości snu można jednak zauważyć również po jednorazowym zastosowaniu. Przy trudnościach z zasypianiem często stosowana jest też melatonina. Reguluje ona rytm snu i czuwania. Melatonina jest szczególnie skuteczna u osób, które pracują zmianowo lub podróżują ze zmianą stref czasowych. Po preparaty z melatoniną mogą sięgnąć też osoby niewidome, które doświadczają bezsenności.
Bezsenność – kiedy zgłosić się do lekarza?
Problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn. Często doświadczają ich osoby narażone na przewlekły stres. Pomocne mogą być wówczas preparaty uspokajające (https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-uspokojenie.html). Bywa jednak i tak, że bezsenność jest objawem depresji lub innej choroby o podłożu psychicznym. W takim przypadku wskazana jest wizyta u lekarza. Warto się do niego zgłosić również wtedy, gdy oprócz problemów ze snem pojawia się też silne uczucie senności w trakcie dnia. Jeśli trudności utrzymują się dłuższy czas, a zmiana nawyków i preparaty dostępne bez recepty nie pomagają, warto udać się do lekarza, który pomoże znaleźć przyczynę bezsenności i zleci odpowiednie leczenie.